Nederland neemt deel aan de Olympische Winterspelen 2018 in Pyeongchang in Zuid-Korea. Chef de mission voor Nederland was deze editie Jeroen Bijl. In totaal zijn drieëndertig atleten geselecteerd om Nederland te vertegenwoordigen in vier disciplines op de drieëntwintigste Olympische Winterspelen en de eenenvijftigste editie van de Olympische Spelen in totaal. Van de drieëndertig geselecteerde atleten kwamen er twee niet in actie. De Nederlandse sporters behaalden in totaal 20 medailles en overtroffen hiermee ruimschoots de eis van het NOC*NSF.

Medailleoverzicht Sport Olympiër(s) Onderdeel Medaille Schaatsen Kjeld Nuis 1000 m (m) 1500 m (m)Sven Kramer5000 m (m)Jorien ter Mors 1000 m (v)Ireen Wüst 1500 m (v)Carlijn Achtereekte3000 m (v)Esmee Visser5000 m (v)ShorttrackSuzanne Schulting1000 meter (v)SchaatsenPatrick Roest1500 m (m)Jorrit Bergsma10.000 m (m)Ireen Wüst3000 m (v) Lotte van Beek Antoinette de Jong Marrit Leenstra Ireen Wüstploegenachtervolging (v) ShorttrackSjinkie Knegt1500 meter (m)Yara van Kerkhof500 meter (v)Schaatsen Koen Verweijmassastart (m) Jan Blokhuijsen Sven Kramer Patrick Roest Koen Verweijploegenachtervolging (m) Marrit Leenstra1500 m (v)Antoinette de Jong3000 m (v)Irene Schoutenmassastart (v)ShorttrackYara van KerkhofJorien ter MorsLara van RuijvenSuzanne Schulting3000 m aflossing (v)

Deelnemers en resultaten

(m) = mannen, (v) = vrouwen

Schaatsen

Olympiër Discipline Resultaat Prestatie Ronald Mulder 500 meter (m) 7e 34,839 Jan Smeekens 500 meter (m) 10e 34,930Kai Verbij 500 meter (m) 9e 34,90 1000 meter (m) 6e 1.08,61Kjeld Nuis 1000 meter (m) 1.07,95 1500 meter (m) 1.44,01 Patrick Roest 1500 meter (m) 1.44,86Koen Verweij 1000 meter (m) 9e 1.09,14 1500 meter (m) 11e 1.46,26 massastart (m) HF: 5 pnt. Finale: 20 pnt. Jan Blokhuijsen 5000 meter (m) 7e 6.14,75Sven Kramer 5000 meter (m) 6.09,76 OR 10.000 meter (m) 6e 13.01,02 massastart (m) 16e HF: 6 pnt. Finale: 0 pnt. Bob de Vries 5000 meter (m) 15e 6.22,26 Jorrit Bergsma 10.000 meter (m) 12.41,98 Jan BlokhuijsenSven KramerPatrick RoestKoen Verweij ploegenachtervolging (m) KF: 3.40,03HF: 3.38,46B-finale: 3.38,40Lotte van Beek 500 m (v) 23e 39,18 1500 m (v) 4e 1.55,27 Anice Das 500 m (v) 19e 38,75Jorien ter Mors 500 m (v) 6e 37,53 1000 m (v) 1.13,56 ORMarrit Leenstra 1000 m (v) 6e 1.14,85 1500 m (v) 1.55,26Ireen Wüst 1000 m (v) 9e 1.15,32 1500 m (v) 1.54,35 3000 m (v) 3.59,29 Carlijn Achtereekte 3000 m (v) 3.59,21 Antoinette de Jong 4.00,02 Esmee Visser 5000 m (v) 6.50,23Annouk van der Weijden 4e 6.54,17 massastart (v) 14e HF: 40 pnt. Finale: 0 pnt. Irene Schouten massastart (v) HF: 5 pnt. Finale: 20 pnt. Lotte van BeekAntoinette de JongMarrit LeenstraIreen Wüst ploegenachtervolging (v) KF: 2.55,61 OR BRHF: 3.00,41Finale: 2.55,48

30px Shorttrack

Olympiër Discipline Resultaat PrestatieDaan Breeuwsma 500 meter (m) 7e Serie: 40,806 (2e tijd)KF: 40,667 (1e tijd)HF: 40,775 (4e tijd) B-Finale: 40,835 (3e tijd) 1000 meter (m) serie Serie: 1.24,429 (4e tijd) Dylan Hoogerwerf 500 meter (m) kwartfinale Serie: 40,657 (2e tijd)KF: 41,007 (3e tijd)Sjinkie Knegt 500 meter (m) DQ Serie: gediskwalificeerd 1000 meter (m) DQ Serie: 1.23,823 (1e tijd)KF: gediskwalificeerd 1500 meter (m) Serie: 2.15,949 (3e tijd)HF: 2.11,900 (1e tijd) Finale: 2.10,555Itzhak de Laat 1000 meter (m) kwartfinale Serie: 1.24,639 (1e tijd)KF: 1.24,423 (3e tijd) 1500 meter (m) 6e Serie: 2.15,691 (2e tijd)HF: 2.11,781 (3e tijd + toegevoegd)Finale: 2.12,362 Daan BreeuwsmaDennis VisserSjinkie KnegtItzhak de Laat 5000 meter aflossing (m) DQ HF: gediskwalificeerdYara van Kerkhof 500 meter (v) Serie: 43,430 (2e tijd)KF: 43,197 (2e tijd)HF: 43,182 (1e tijd)Finale: 43,256 1000 meter (v) kwartfinale Serie: 1.43,364 (2e)KF: 1.29,670 (4e)Lara van Ruijven 500 meter (v) serie Serie: 43,771 (3e tijd) 1000 meter (v) kwartfinale Serie: 1.29,519 (1e)KF: 1.31,754 (4e)Suzanne Schulting 500 meter (v) serie Serie: niet gefinisht 1000 meter (v) Serie: 1.29,519 (1e)KF: 1.29,377 (2e)HF: 1.30.949 (1e)Finale: 1.29,778 1500 meter (v) 10e Serie: 2.27,730 (1e tijd)HF: 2.34,632 (4e tijd)B-finale: 2.37,163 (3e tijd) Jorien ter Mors 1500 meter (v) 5e Serie: 2.28,587 (2e tijd)HF: 2.34,385 (1e tijd)finale: 2.25,955 Yara van KerkhofJorien ter MorsLara van RuijvenSuzanne Schulting 3000 meter aflossing (v) HF: 4.05,977 (3e tijd)B-Finale: 4.03,471 WR Reserve Rianne de Vries voor de 3000 meter aflossing vrouwen kwam niet in actie op deze Spelen.

30px Skeleton

Kimberley Bos plaatste zich als eerste Nederlandse sporter ooit voor het skeleton. Olympiër Discipline Resultaat Prestatie Kimberley Bos Vrouwen 8e Afdaling 1: 52,33Afdaling 2: 52,26 Afdaling 3: 51,99 Afdaling 4: 52,01 totaal tijd: 3.28,59

30px Snowboarden

Olympiër Discipline Resultaat PrestatieCheryl Maas big air (v) 20e Halve finale: 65,00 punten (44,75 punten, 65,00 punten) slopestyle (v) 23e Finale: 35,30 punten (31,71 punten, 35,30 punten) Michelle Dekker parallelreuzenslalom (v) 17e Kwalificatie: 17e (1.33,60) Niek van der Velden kwam in de training voorafgaand aan de slopestyle (m) ten val, en kwam om die reden niet in actie tijdens de spelen. Van der Velden had zich ook geplaatst voor de big air (m).

Medaillebonus NOC*NSF De medaillewinnaars van TeamNL ontvangen een medaillebonus van het Nederlands Olympisch Comité NOC*NSF. Deze vergoeding bedraagt voor individuele sporters: Gouden medaille: € 25.500 Zilveren medaille: € 19.125 Bronzen medaille: € 12.750

Voor een medailleprestatie van teams, geldt dat ieder teamlid, dat een medaille heeft ontvangen, op basis van onderstaande verdeelsleutel een vergoeding ontvangt:

Voor ieder teamlid wordt een minimumvergoeding gegarandeerd. Deze minimumvergoeding bedraagt: Gouden medaille: € 9.350 Zilveren medaille: € 6.800 Bronzen medaille: € 4.250

Behaalt een Topsporter meerdere medailles dan geldt de volgende regeling: a. Voor de hoogste medaille ontvangt de Topsporter het volledige bedrag; b. Voor de tweede of één na hoogste medaille ontvangt de Topsporter tweederde van de daarbij behorende vergoeding; c. Voor de derde of twee na hoogste medaille ontvangt de Topsporter een derde van de daarbij behorende vergoeding; d. Voor de vierde en meerdere medaille(s) ontvangt de Topsporter een derde van de daarbij behorende vergoeding.

De medaillebonus wordt aangemerkt als "inkomen" en is derhalve belast voor de inkomstenbelasting. De sporter is verantwoordelijk voor de fiscale afdracht.

Medaillebonus per sporter Olympiër(s) Sport Onderdeel MedailleMedaillebonus NOC*NSF Kjeld Nuis Schaatsen 1000 m (m)€ 25.500 1500 m (m)€ 25.500 x 2/3 = € 17.000Totaal€ 42.500Ireen WüstSchaatsen 1500 m (v)€ 25.5003000 m (v)€ 19.125 x 2/3 = € 12.750ploegenachtervolging (v)€ 9.563 x 1/3 = € 3.188Totaal€ 41.438Sven KramerSchaatsen5000 m (m)€ 25.500ploegenachtervolging (m)€ 6.375 x 2/3 = € 4.250Totaal€ 29.750Jorien ter MorsSchaatsen 1000 m (v)€ 25.500Shorttrack3000 m aflossing (v)€ 6.375 x 2/3 = € 4.250Totaal€ 29.750Suzanne SchultingShorttrack1000 meter (v)€ 25.5003000 m aflossing (v)€ 6.375 x 2/3 = € 4.250Totaal€ 29.750Carlijn AchtereekteSchaatsen3000 m (v)€ 25.500Esmee VisserSchaatsen5000 m (v)€ 25.500Patrick RoestSchaatsen1500 m (m)€ 19.125ploegenachtervolging (m)€ 6.375 x 2/3 = € 4.250Totaal€ 23.375Yara van KerkhofShorttrack500 meter (v)€ 19.1253000 m aflossing (v)€ 6.375 x 2/3 = € 4.250Totaal€ 23.375Marrit LeenstraSchaatsen1500 m (v)€ 12.750ploegenachtervolging (v)€ 9.563 x 2/3 = € 6.375Totaal€ 19.125Antoinette de JongSchaatsen3000 m (v)€ 12.750ploegenachtervolging (v)€ 9.563 x 2/3 = €6.375Totaal€ 19.125Jorrit BergsmaSchaatsen10.000 m (m)€ 19.125Sjinkie KnegtShorttrack1500 meter (m)€ 19.125 Koen VerweijSchaatsenmassastart (m)€ 12.750ploegenachtervolging (m)€ 6.375 x 2/3 = € 4.250Totaal€ 17.000Irene SchoutenSchaatsenmassastart (v)€ 12.750 Lotte van Beek Schaatsenploegenachtervolging (v) € 9.563 Jan Blokhuijsen Schaatsenploegenachtervolging (m) € 6.375Lara van RuijvenShorttrack3000 m aflossing (v)€ 6.375Totaal€ 399.501

Zie ook Lijst van Nederlandse deelnemers aan de Olympische Winterspelen van 2018

Externe links Officiële site van de Olympische Winterspelen 2018 Website IOC over de Olympische Winterspelen 2018

2018 Categorie:Land op de Olympische Winterspelen 2018